Оголошення

Дивитись усі

Туристичний маршрут

Туристичний маршрут

по місту Лозова

1Лозівське районне  управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області нагадуєщо сільгоспвиробники,  які   застосовують    хімічні    засоби   захисту рослин  під   час   цвітіння   медоносних  рослин,  згідно  статті  37  Закону України «Про бджільництво»,  зобов’язані  не пізніше  ніж  за    три     доби      до     початку    обробки    попередити    про    це   письмовим повідомленням  та/або  через  місцеві  засоби   масової   інформації пасічників,  пасіки  яких  знаходяться  на  відстані  10 км  від площ, які планують обробляти.  При      цьому      необхідно  вказати точну дату  обробки,   територію   і   культури,    що     будуть   оброблятися,  назву  препарату, форми  і  методи  його   застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату та вказівку щодо строку ізолювання бджіл ( згідно до  інформації вказаної на тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів, де також повинні бути зазначені номери державної реєстрації цих засобів  та інформація про клас небезпечності для бджіл   ( «небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).

        Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись у Лозівському районному управлінні Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області та  в сільській (селищній) раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарних місцях  і при  транспортуванні.

        Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Особливо важливо вжити вичерпні заходи для  охорони бджіл від можливого отруєння. 

        Обробку нектароносів необхідно проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години, а також допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. 

        Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин  проводити при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с. Висота польоту літака повинна бути мінімальною. На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні. Знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування.

         Строки ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Вони можуть збільшуватися на 1-2 дні при пониженні температури і збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні. Більшість пестицидів втрачають свою токсичність і стають безпечними для бджіл через 1-3 доби після обробки рослин і невелика група – через 5-7днів.

         Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. 

 Згідно статті 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.

          Отруєння бджіл виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення хімічних обробок у денний час при масовому льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації  до цвітіння.

Отруєння бджіл відбувається в деяких випадках і при дотриманні правил обробітку, коли оброблювана не квітуча культура знаходиться поряд з квітучими медоносами, знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя, попадання безпосередньо на територію пасіки при застосуванні пестицидів методом авіації, а також нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів.

       Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім’ях: якщо на протязі 2-3 годин льоту признаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім’ях. Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше на відстань понад 5-7 км від місць проведення авіаційних обробок, а при проведенні наземних обробок пестицидами на відстань 3-5 км. Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження  отруєння бджіл.

        У разі виникнення масового отруєння бджіл пестицидами негайно інформувати Лозівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області тел.: (05745) 2-26-37

Інформація щодо заходів лікування та профілактики хвороб бджіл

    Знання біології бджолиної сім’ї та основних хвороб бджіл – основа рентабельного ведення бджільництва.
    Варроатоз та нозематоз – найбільш шкодочинні паразитарні хвороби бджіл, що поширені на всіх пасіках без винятку. Прояв захворювань обумовлюється ступенем враження бджіл кліщем варроа та мікроспорідіями Nosema apis і Nosema ceranae.

    Ці паразити – є причиною активізації латентних вірусних захворювань імаго бджіл і розплоду. Окрім того, вони є причиною загострення європейського гнильцю у бджіл.

    Сім’ї з високим ступенем враження бджіл кліщем варроа (більше 10%) злітають осінню або гинуть протягом зими, а отже кожен пасічник має слідкувати за процентом закліщеності бджолиних сімей кліщем варроа протягом літнього сезону та ступенем інвазії бджіл мікроспорідіями Nosema apis і Nosema ceranae ранньою весною.

     Всі інші інфекційні захворювання (окрім американського гнильцю), зазвичай, не носять масового характеру і легко лікуються таким загальнодоступним методом, як створення безрозплідного періоду на період виведення матки.

     Американський гнилець – небезпечне захворювання, яке потребує дезінфекції бджоло інвентарю та закурювання бджолосім’ї.

     Акарапідоз – карантинне захворювання, яке викликає трахейний кліщ Acarapis woodi. Заходи боротьби ті ж самі, що і з кліщем варроа.             


     Заходи по профілактиці та лікуванню хвороб бджіл, що є обов’язковими на пасіці, та повинні проводитись протягом активного пасічницького сезону.


 1. В ранньовесняний період (при необхідності і в зимовий) до появи розплоду проводять обробку бджіл противарроатозними препаратами.                                .
  2. Весною та в першій половині літа в період між відкачуванням меду можна обмежитись для обробки імаго бджіл тільки органічними кислотами, зокрема 15%-ною молочною кислотою або 2,5-3%-ною мурашиною чи щавлевою тричі з інтервалами 7 днів, або препаратами на їх основі.
  3. З 15-20 липня (після відкачування меду) необхідно вибірково визначити ступінь враження бджолиних сімей кліщем варроа. Для цього визначають процент закліщеності імаго бджіл та личинок робочих бджіл і трутнів в запечатаному розплоді. Процент закліщеності обраховують за формулою: кількість кліщів ділять на кількість проаналізованих особин і множать на 100%. Якщо  процент закліщеності менше 1,5%, обробку хімічними акарицидами відкладають до відкачування меду з соняшника (початок серпня). Якщо процент закліщеності більше 1,5% ― безвідкладно застосовують хімічні противарроатозні засоби (органічні кислоти, препарати на основі флуметрину чи флувалінату) терміном не більше 24 діб. Ефективність обробки контролюють, підклавши на дно вулика змащений жиром цупкий папір. Розміщення цупкого паперу, змащеного жиром, під розплідною частинної бджолиного гнізда дозволяє не тільки мати уяву про ефективність противарроатозних обробок, але і слідкувати за природним осипом кліща в бджолиних сім‛ях протягом сезону. За нашими спостереженнями, якщо природний осип кліща в бджолиній сім’ї більше 5 особин за добу треба терміново проводити противарроатозні обробки.
  4. Якщо не планується відбір меду в другій половині літа, можна відразу застосувати хімічні акарициди на основі амітразу. Якщо амітраз застосовується в вигляді парів або в рідкому стані, обробку проводять тричі з інтервалом в 7 днів, а якщо на дерев’яному шпоні полоски ставлять на 24 доби.                         .
  5. Заключна обробка від кліща проводиться в жовтні – листопаді при відсутності розплоду в гніздах 2-3 рази з інтервалом 7-10 днів. Зазвичай, це препарати на основі амітразу або це 3%-на щавлева кислота.                                   .
  6. Профілактику нозематозу обов’язково проводять восени, згодовуючи бджолам разом з цукровим сиропом препарат КАС (КАС-82) (30% лікувального корму від загальної кількості кормів, що згодовуються бджолам на зиму), який легко готується в домашніх умовах з бруньок сосни та полину гіркого. Можна замінити препарат КАС витяжкою з бруньок сосни, бруньок тополі чорної, бруньок берези, деревію, полину гіркого (1-2%). Весною протинозематозний оздоровчий прийом включає згодовування зазначених витяжок але в невеликих дозах (0,3-1 л на сім’ю).
  7. Необхідно пам’ятати, що вчасне згодовування цукрового сиропу (не пізніше 10-15 вересня) дозволить не зношувати бджолині сім’ї, що йдуть в зиму. Заміна природного корму на цукровий сироп не повинна бути повною, бажано, щоб мед складав 50% від загального об’єму корму, що потрібен для зимівлі бджіл.

У разі виникнення масових інфекційних хвороб бджіл негайно інформувати Лозівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області                             тел.: (05745) 2-26-37

 

Служба за контрактом

Новини

Урядові портали

Сайт президента України Кабінет міністрів Реестр виборців Харківська обласна рада Державна фіскальна служба України Харківська обл. держ. адміністрація Інститут держ. управління
Інститут держ. управління
ВГОРУ