Оголошення

Дивитись усі

Туристичний маршрут

Туристичний маршрут

по місту Лозова

  Історична область України, до якої належитьмісто – Слобожанщина.

   Своєюпоявоюнашемістозобов’язанезалізниці, аджесамепіслятого, як у 1869 і 1872 рр. стали до ладу Курсько-Харково-Азовська і Лозово-Севастопольськазалізниці, на карті тоді ще Російської імперії з’явилася назва Лозова. Щоправда, вона належала одразу двом станціям, які розташовувалися на відстані 7 км. одна відодної: Лозова-Азовська і Лозова-Севастопольська. У 1893р. обидвібулиперейменовані - Лозова-Азовська отримала нове ім’я «Панютине», а за Лозовою-Севастопольською закріпилася назва, за якою ми пізнаємо наше нинішнємісто.

  Вступивши в дію, залізнична магістраль з’єднала хлібні райони з морськими портами, вона ж і сприяла розвитку цього регіону. Лозова стала пунктом закупівлі та відвантаженняхліба на Лівобережжі. Почали з’являтися торгові склади, хлібні елеватори, борошномельні підприємства з переробки сільського сподарської продукції, контори, банки. У кінці ХІХ століття у селищі Лозовабуло 246 дворів і 2135 жителів. Розвиток селища був пов’язаний, передусім, і здуже вдалим розташуванням на перехрестідоріг, у центрі великого сільськогосподарського району. Саме тому перші лозівські підприємства були торгівельними. Залізничним вузлом станція стала у 1902 році, коли була збудована колія з Костянтинограда до Лозової, таким чином Донбас був з’єднаний із західною частиною держави. У 1926 році відбулися зміни в адміністративному підпорядкуванні селища. У зв’язку з ліквідацією Павлоградської округи Лозоваувійшла до Харківської округи, а в серпні 1928 року Харківський окружний виконком постановив віднести селище Лозова до категоріїміст. До початку 40-х були відбудовані промислові підприємства: масловий, цвяховий та дротяний заводи. Збудовано водопровід, засновано парк культури та відпочинку, споруджено будинок культури, стадіон. Кількість населення зросла до 8, а потім до 12 тис. чоловік. Відкривалисямагазини, побутовімайстерні, навчальнізаклади.

  У між воєннийперіод – з 1922 до 1941 рр. у м.Лозова було значно розширено інфраструктуру, побудовано багато підприємств і організацій. Булозбудовано ТЕЦ, з Панютиного перенесені залізничні майстерні, Будинок культури, стадіон, п’ятьшкіл, три технікумитощо. Кількість населення зросла до 22 тис. Восени 1941 року Лозова була захоплена німецькими військами. Нацистське командування надавало великого значеннямісту, яке було воротами до Донбасу. Під час війнимістошістьразів переходило з одних рук до інших. Війна перетворила місто на руїни. У боях за звільненняЛозівщинивіднацистських окупантівзагинулопонад 10 тис. бійців і офіцерів Радянської Армії. Понад 9 тис. лозівчан не повернулися з фронтів Другої Світоввої. Після остаточного звільненняміставід нацистських окупантів 16 вересня 1943 року лозівчанам довелося повністю відновлювати зруйноване господарство і практично повністю будувати нове місто. Зусиллями тисяч громадян Лозова поступово перетворилася на сучасне місто з багатогалузевим господарством.

 Становленню міста, як потужного промислового центру Харківської області, сприяло будівництво в 60-х роках найбільшого за об’ємами продукції, що випускається, і чисельності працюючих на підприємстві – Лозівського ковальсько-механічного заводу. Місце розміщення виробництва визначалося у зв’язку з наявністю потужного залізничного вузла та близьким розташуванням металургійних комбінатів Східної України. До того ж у місті на той час проживала велика кількість людей, якимпотрібнабула робота. Датою народження підприємствавва жається день, коли була виготовлена перша штамповка – 29 березня 1966 року. Завод є найбільшим підприємством міста Лозова та займаєплощу 111 гектарів. Лозівський ковальсько-механічний завод лишався основним замовником містобудування до 1991 року. Зокрема, завдяки йому був збудований сучасний міський район багатоповерхівок Південно – Західний житловий масив з усією інфраструктурою. Дитячі садки, школи, Палац культури, поштові відділення споруджувалися і відкривалися паралельно і зрозвитком ЛКМЗ. У цей час працівниками заводу було насаджено міський парк «Перемога». У 1975 році стала до ладу лікарня медико-санітарної частини ЛКМЗ на 350 ліжок. Сучасний вигляд підприємства найбільш активно формувався в середині 1970-х – першій половині 1980-х років. З 2002 року ЛКМЗ входить до Індустріальноїгрупи УПЕК та активно розвиваєнові, конкурентоспроможні напрямки діяльності, постійно розширюючи номенклатуру виготовлених виробів.

   Сьогодні Лозова – місто обласного значення Харківської області. Її площа складає 18,1 кв.км. Тут мешкають понад 67,6 тис. чоловік. Це одна з найбільших станцій України. Провідна галузь економіки міста – промисловість, яка представлена підприємствами машинобудування, обробки металу та підприємствами переробної галузі.

   Організована в 1933 роцімайстерня з ремонту сільськогосподарськоїтехніки, в 1958 році була перетворена в авторемонтний завод, на якомупроводився ремонт задніх мостів автомобілів.

 Праобразом сучасного ВАТ «Лозівській завод металоконструкцій» була машинно-тракторнамайстерня, створена в 1930 роцідля ремонтутракторів і сільго спінвентаря. У 1958 році майстерня була перетворена в ремонтний завод. У 1959 році був заснований завод «Трактородеталь», якийуспішнопрацює і сьогодні.

  Найстарішим підприємством є Панютинський вагоноремонтний завод, який бувзаснований у 1869 році. Зараз – цефілія "Панютинськийвагоноремонтний завод" Акціонерного товариства «Укрзалізниця»..

 У місті працюють 181 підприємство торгівлі, 42 заклади ресторанного господарства, 124 суб'єктів господарювання, що здійснюють побутове обслуговування населення, 2 ринки та 4 торгівельних майданчики. Практичну діяльність здійснюють 158 підприємств малого бізнесу та 4,5 тис. приватнихпідприємців.

 У Лозовій функціонують 14 дошкільних, 13 загальноосвітніх навчальних закладів, 2 позашкільних навчальних закладів, 4 школи естетичного виховання та центр творчості дітей, юнацтва та молоді, три середньо спеціальні навчальні заклади: Лозівський професійний ліцей, Державний професійно – технічний навчальний заклад Панютинський професійний аграрний ліцей, обласний комунальний заклад «Лозівське училище культури і мистецтв». Також функціонує Лозівськафілія Харківського автомобільно – дорожнього технікуму. Спортивна галузь у місті представлена двома стадіонами, трьома ДЮСШ та спортивними комплексами.

 Населення міста обслуговують дві лікарняні установи: КНП «Лозівськамісь калікарня» та КНП «Центр первинноїмедико–санітарної допомогим.Лозова», у місті розташоване Лозівське міжрайонне управління ГУ Держсанепідем служби у Харківській області.

   Культурно–освітні потреби та дозвілля лозівчан забезпечують міський Палац культури, краєзнавчий музей, три міські бібліотеки, парк культури та відпочинку, дендрарій та три сквери.

    У місті функціонують два фонтани, протягом останнього часу побудовано сучасні дитячі майданчики.

Вагомою історичною подією для міста, в зв’язку з втіленням в життя реформи децентралізації стало створення Лозівської міської об’єднаної територіальної громади.

        Процес утворення відбувся в три хвилі приєднання:

     Перша хвиля - після набрання чинності змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», територіальні громади Панютинської селищної та Домаської, Катеринівської, Кінненської, Миколаївської, Миролюбівської, Новоіванівської, Царедарівської, Чернігівської, Шатівської сільських рад, провівши громадські обговорення, вирішили приєднатись до територіальної громади міста обласного значення Лозова. За взаємною згодою 31.08.2018 року на сесії Лозівської міської ради Харківської області утворилась Лозівська міська об’єднана територіальна громада.

      Друга хвиля – після проведення громадських обговорень в липні 2018 року, довгоочікуваних змін до Перспективного плану Харківської області, за взаємною згодою 20.12.2018 року приєднались територіальні громади Артільної, Бунаківської, Єлизаветівської, Павлівської Другої, Перемозької, Садівської, Тихопільської та Яковліської сільських рад.

Третя хвиля – після проведення громадського обговорення, за взаємною згодою 29.03.2019 року приєдналась територіальна громада Смирнівської сільської ради.

       Отже, починаючи з 29.03.2019 року Лозівська міська об’єднана територіальна громада з адміністративним центром в місті обласного значення Лозова та утвореними 19 старостинськими округами має:

  •   - населення 80106 чоловік;
  •   - населених пунктів 75;
  •   - площу території 7443кв.км;
  •   -144 заклади, що утримуються за рахунок бюджету Лозівської міської ради Харківської області.

   Лозовапродовжуєрозвиватися, набуваєсучасноговигляду і стаєбільшпривабливою для своїхмешканців та гостей міста.

Служба за контрактом

Новини

Урядові портали

Сайт президента України Кабінет міністрів Реестр виборців Харківська обласна рада Державна фіскальна служба України Харківська обл. держ. адміністрація Інститут держ. управління
Інститут держ. управління
ВГОРУ