Важливе повідомлення

Бегущая строка

Шановні відвідувачі сайту! Інформуємо Вас, що сайт Лозівської міської ради перейшов на нову платформу за адресою: https://lozovagromada.gov.ua/

Оголошення

Дивитись усі

Туристичний маршрут

Туристичний маршрут

по місту Лозова

Ботанічний заказник «Балка Михайлівська». Це об'єкт природно-заповідного фонду Харківської області загальною площею 42,0 га, розташований біля села Михайлівка. Створений у 1995 року. Флора заказника представлена багатим різнотрав’ям: пирій, мятлик, полинь австрійська, цикорій, лапчатка північна, чебрець, адоніс, фіалка та інші. Цей заказник межує з ентомологічним заказником місцевого значення «Михайлівський», площей 3 га. Мешканці заказника – це дикі бджоли (галікти, меліта), джмелі, риючі оси, хижі жуки туруни (жужелиці), волохаті малашки (різновид жуків), сонечка, риючі оси, мухи-дзюрчалки, коник-севчук.

До рідкісних видів комах заказника, що занесені до Червоного списку тварин Харківської області, належать богомол звичайний та муха тахіна велика, яку ще називають їжакомухою.

Ставок с.Веселе та р.Лозова

На схід від м. Лозова, поблизу заводу ЛКМЗ, бере свій початок невелика річка Лозова, яка протікає через села Катеринівку, Світловщину та Веселе і далі впадає в річку Бритай поблизу села Смирнівка. Для потреб сільського господарства у 50-х роках в селах Катеринівка та Веселе, річка була перегороджена греблями і утворилися ставки.

Веселівський ставок з часом обмілів, береги поросли очеретом та окугою, але це сприяло збільшенню різноманітної фауни, а саме: біла чапля, лебідь-шипун, сіра чапля, лисуха, кілька видів диких качок.

Система штучних порогів на виході із Веселівського ставка утворює невеликий, але живописний водоспад.

Наступним пунктом маршруту є с.Смирнівка, на схід від якого,  на правому березі р. Бритай, знаходиться урочище Буркуче, яке своїй назві завдячує потужному джерелу . Воду з цього джерела постачають в кілька  навколишніх сіл – Шатівка, Федорівка, Кінне, Лагідне та інші. Поруч знаходиться недіючий вапняковий кар’єр, де можна зібрати підйомний матеріал - скам’янілі рештки морських тварин Юрського та Крейдяного періоду.

На західній окраїні села є недіючий вапняковий кар’єр колишнього комбінату будматеріалів. Геологія цього об’єкта визначалася при проведенні геологічних зйомок, стратиграфічних, палеонтологічних та геологорозвідувальних роботах. Кар’єр протягнувся вздовж балки Нелюбівська на 2 км і до одного кілометра вшир. В кар’єрі кілька уступів на глибину до 30 метрів відкривають розрізи, починаючи з голоцену і до ярусів верхньоюрського відділу. В шарах білих оолітових вапняків можна знайти закам’янілі рештки черевоногих та головоногих молюсків, залишки белемнітів, амонітів, морських зірок тощо. Водопрояв (джерело) з кайнозойської товщі живить невелике озерце на дні кар’єру і поросло очеретом, лозняком. Розробки вапняку, пісків та глини не ведуться вже майже 30 років і природа бере своє: дно та схили забоїв заросли очеретом, тополями, лозняком, шипшиною, а наявність води сприяє розмноженню водоплаваючих птахів-диких качок, лисух, болотних курочок, а також інших видів. Хащі є домівкою звірини-це лисиця, заєць- русак, дикий кабан, косуля європейська, тхір, нутрія, помічені були навіть вовки.

Смирнівське родовище вапняків має статус геологічної пам’ятки республіканського значення та є об’єктом краєзнавства, наукового туризму та наукових досліджень. Кар’єр має статус геологічної пам’ятки республіканського значення.

Заказник місцевого значення «Гора Городовище». Це об'єкт природно-заповідного фонду Харківської області,  загальною площею 7,0 га. Створений у 1995 році.

Заказник розташований на схід від села Смирнівка на вершині гори Городовище. В ньому частково зберіглася природна трав’яна рослинність, ділянки рельєфу не розорані для сільського господарства. Деякі види тварин та рослин, які поширені у цьому заказнику, занесені до Червоної книги України. З тварин - це тхір-перев’язка, біла чапля, звичайними є також лисиця, заєць-русак, косуля, єнотовидна собака. З трьох сторін Городовище огинає річка Бритай та болото Лиман. Тут можна зустріти водоплаваючих птахів, річкову видру, а останнім часом і бобра. Флора теж надзвичайно різноманітна, особливо навесні: це сон-трава, ковила Лессінга, тюльпан Шренка, адоніс, чебрець, черемша, півники. Західний схил крутий і постійно зсувається, відкриваючи вапняки з залишками морської фауни. Південний схил пологий, на гребні на денну поверхню виступають масивні уламки пісковику з наростами мохів та лишайників.

Експедиції співробітників Лозівського краєзнавчого музею виявили кілька курганів, зруйнований колодязь, залишки напівземлянки, а також наконечник стріли, ковані цвяхи, рубаний свинець для лиття куль, протичка. Можна припустити, що на цьому місці могла бути козацька сторожа – бекет.

За 35 кілометрів від Лозової знаходиться с. Надеждівка, відоме своїм ентомологічним заказником місцевого значення «Берестовий» або «Кам’яна балка». Це об'єкт природно-заповідного фонду Харківської області загальною площею 3,0 га. Створений у 1984 році. Заказник розташований на схилах та дні яружно-балкової системи. Тут зберігся комплекс рідкісних видів степових комах занесених до Червоної книги.

Флора представлена рідкісними рослинами: ковила волосиста, ковила Лессінга, ковила найкрасивіша, анемона лісова, астрагал пухнастоквітковий, барвінок трав’янистий, вечорниці сумні, гоніолимон татарський, горицвіт волзький, ломиніс цілолистий, півники солончакові, болиголов плямистий, деревій звичайний, звіробій звичайний, ожина сиза, суниці зелені, фіалка запашна, цмин пісковий.

Рідкісна фауна представлена такими видами: дибка степова, мурашиний лев звичайний, волохатий стафілін, вусач земляний хрестоносець, махаон, совка сокиркова, сколія степова, джміль вірменський, рофітоїдес сірий, богомол звичайний, стрибун степовий, халітус панонійський, карапузик степовий, чорнотілка азіда, тімарха, жовтяниця.

На схилах балки знаходяться велетенські брили пісковиків з відбитками деревини віком попередніх геологічних епох.

Новини

Урядові портали

Сайт президента України Кабінет міністрів Реестр виборців Харківська обласна рада Державна фіскальна служба України Харківська обл. держ. адміністрація Інститут держ. управління
Інститут держ. управління
ВГОРУ